.historia

Idea Mistrzostw Wielkopolski wywodzi się wprost z lokalnych konkursów w programowaniu zespołowym organizowanych przez Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej (m.in. Wiosenny Turniej w Programowaniu Zespołowym) oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Początki

W 2002 roku Koło Naukowe "BooBoo" przy Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Koło Naukowe Informatyków przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły współpracę, której wynikiem stały się wspólne sparingi w programowaniu zespołowym.

Dzięki wzajemnej pomocy, imprezy organizowane przez wyżej wymienione instytucje i koła, stawały się coraz bardziej popularne w obrębie całego Poznania. Zorganizowanych zostało bardzo wiele sparingów, nie tylko na tych uczelniach, ale także udało się rozpropagować idee programowania zespołowego na inne ośrodki naukowe w kraju (AE Poznań, III LO Gorzów Wielkopolski, VIII LO Poznań) i zagranicą (Universidade de Aveiro)

I Mistrzostwa

W 2003 roku nadszedł czas by połączyć siły naszych ośrodków akademickich i zorganizować wspólnie naprawdę dużą imprezę. W ten sposób powstały I Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Spotkaliśmy się wówczas z nadspodziewanie dużym zainteresowaniem wśród młodych informatyków. W zawodach wystartowało prawie 250 zawodników. Poza reprezentantami liceów i uczelni wyższych z Wielkopolski, mieliśmy zaszczyt gościć drużyny z najważniejszych ośrodków informatycznych w Polsce. Wśród nich światowa czołówka programistów, łącznia z ówczesnymi mistrzami świata w programowaniu zespołowym.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Malesiński, Krzysztof Onak oraz Paweł Parys.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Grzegorz Gutowski, Arek Pawlik oraz Paweł Walter.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa oraz Maciej Popowicz.

Ze względu na dużą liczbę uczniów szkół średnich postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu wśród nich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w składzie: Jakub Bartkowiak, Łukasz Goral, Bartosz Kukawka.

II Mistrzostwa

W 2004 roku po sukcesie I MWPZ, odbyła się druga edycja Mistrzostw. W zawodach wystartowało ponad 400 zawodników. Pomagało nam blisko 60 organizatorów. Zawody odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, które są oddalone od siebie o prawie 10 kilometrów. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 10 serwerów.

W ten sposób II Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne w Polsce.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Paweł Walter, Bartosz Walczak oraz Jan Prazuch.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marek Cygan, Piotr Stańczyk oraz Marcin Pilipczuk.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Paweł Parys, Bartłomiej Romański oraz Marcin Michalski.

Podobnie jak w pierwszej edycji Mistrzostw postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu w kategori szkół średnich. Nagrodę tą otrzymała drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Kuba Kallas, Kuba Łącki oraz Filip Wolski.

III Mistrzostwa

W 2005 roku po sukcesie poprzednich MWPZ, przyszła kolej na trzecią edycje Mistrzostw. W zawodach wystartowało prawie 500 zawodników. W organizacji brało udział blisko 100 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a system automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 12 serwerów. Po raz pierwszy na zawodach brały udział drużyny z zagranicy (Węgier oraz Portugalii).

Dzięki temu III Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne nie tylko w Polsce, ale także naszej części Europy.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak oraz Paweł Walter.
II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański oraz Tomasz Wawrzyniak.
III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Krzysztof Dulęba, Marek Żylak oraz Jakub Łącki.

Podobnie jak w poprzednich edycjach Mistrzostw przyznano także nagrodę dla najlepszego zespołu w kategorii szkół średnich. Otrzymała ją drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Dawid Wieloszyński oraz Filip Wolski.